Letní tábor 2012 - Vlastějovice

14.7.2012

Hlásíme se! Dojeli jsme v pořádku a jsme na místě určení.

Cesta byla sice dlouhá, ale zpestřili jsme si ji dobrýma svačinkama od maminek a první zábavou v podobě krátkých her ve vlaku.

V táboře jsme již měli nachystaná zavazadla a byli jsme rozděleni do chatiček. Všem nám po cestě a vybalování vyhládlo, tak jsme se těšili na něco dobrého a teplého do žaludku. Hlad byl asi veliký, některé děti si byly i třikrát přidat :)

Po večeři proběhl první opravdový nástup a světelkující závody.

Všechny děti po náročném dni usnuly a jistě si nechaly něco pěkného zdát.

15.7.2012

Dnes zahajujeme "Cestu po stopách šíleného vynálezce". Mezi chatičkama se začali zjevovat velcí vynálezci v barevných pláštích a děti k nim byly přiřazeny jako jejich učňové.

Dnešní etapu zahájil A.G Bell, který nám představil svůj neznámější vynález - telefon. Sami jsme si vyzkoušeli sestavit jednoduché telefony, které nám umožnily povídat si, i když jsme byli každý v jiné chatičce.

Mimo telefon jsme také poznali dva další vynálezy - potrubní poštu a televizi. Nejvíce nám asi dala zabrat potrubní pošta, kterou jsme si vyrobili z papírových ruliček, pečlivě slepili a následně poslali po pěti metrové trase skleněné kuličky, jejichž cíl byl v kelímcím. Přenos televizního obrazu byl jednoduchý, protože hezky kreslit umíme všichni :)

Počasí máme aprílové, dopoledne jsme se opalovali, odpoledne schovávali před deštěm v naší taborové tělocvičně.

16.7.2012

Jako druhý vynálezce se nám dnes představil samotný Galieo Galilei. Pověděl nám, po čem ve svém životě bádal a mimo to nám také poradil, jak si máme vyrobit vlastní kompas, abychom si mohli určit světové strany. Potřebovali jsme pouze magnety, jehlu, polystyrén a vodní hladinu a ejhle, všichni víme, kde je sever.

Po dobrém obědě se začal zvedat vítr...Proč? Přiletěl vrtulník, nad hlavami se nám začali snášet parašutisté a dokonce nám nachvíli na laně odnesl hlavní vedoucí Martinu.

Odpolední cestu do lesa nám překazil silný déšť. Proto jsme využili naší jídelnu jako výtvarný atelier, kde učňové vyráběli oddílové vlajky.

V podvečer se z nás stali hudebníci a všichni jsme se seznámili s naší táborovou hymnou.

Jako poslední bylo pátrání, kdy učňové vyrazili s pomocí kompasu po stopách pohádek.

17.7.2012

Po včerejší večerní stezce jsme si potřebovali přispat. Služební oddíl nás probudil v půl deváté, takže jsme si pořádně odpočinuli.

Po snídani nás čekala již 3.etapa celotáborové hry. V jídelně nás čekal další vynálezce - Jan Paukert, díky němuž existuje obložený chlebíček. Každý z učňů si vyrobil svůj vlastní a originální chlebíček. Rázem se na stolech začaly objevovat myšky, lodě, panáčci a další výtvory našich učňů. Co následovalo? Prohlídka, ohodnocení a hlavně konzumace výtvorů.

Odpoledne se nachvilku počasí umoudřilo, a tak se mohly konečně všechny oddíly vypravit do lesa a prozkoumat místní terén.

Večer jsme si všichni zatrsali a vyblbli se s balónky na diskotéce, která ale byla ukončena ještě před večerkou, protože nás zítra čeká celodenní výlet.

18.7.2012

Konečně jsme se probudili do slunečného rána. Dnes si vynálezci dali pauzu, a tak jsme se vydali na výlet do Zruče nad Sázavou. Větší učňové se vydali "po svých", mladší učňové vláčkem.

Ve Zruči nás čekalo krásné dětské hřiště, kde všichni učňové, bez výjimky, vyzkoušeli místní šlapací automobily. Mimo krasojízd učňové také využili místní kuličkovou dráhu, lanovky, kolotoče a další atrakce.

Zruč nám také nabídla zrekonstruovaný zámek s okolní zámeckou zahradou, ve kterém právě probíhala výsvava "Panenky a medvídci". Všichni jsme se tak mohli podívat, s čím jste si asi hráli vy, milí rodiče. Panenky z SSSR, NDR, medvídci s otrhanýma ušima...

Po výletě nám všem vyhládlo, téměř celý tábor byl u okénka dvakrát, pan kuchař měl velkou radost, že nám chutná! Bříška se naplnila a hurá do chatiček, dnes jsme usnuli už v děvet, zítra na nás čeká další velký vynálezce...

19.7.2012

Ráno jsme se probudili všichni s úsměvem, protože nás opět vítalo sluníčko. Dopoledne jsme si popovídali o úrazech a o tom, jak poskytnout první pomoc. Aby učňové na vlastní oči viděli, jak pracují profesionálové, přiletěl modrý záchranářský vrtulník, jehož posádka nám vše dopodrobna vysvětlila a pověděla zajímavosti o záchraně lidských životů.

Po dobrém, sladkém obědě jsme opět pokračovali v pronikání do tajů vynálezů. Dnešním vynálezcem byl Josef Božek, který vlastnoručně sestavil parní osobní automobil. Učňové se museli poprat s různými dopravními prostředky, kde museli prokázat svoji rychlost, obratnost a spolupráci.

Po dojezdu všech dopravních prostředků do depa následovaly oddílové aktivity - luštění šifer, převoz na raftu, průzkum terénu...

Protože nám celý den počasí přálo a sluníčko svítilo, mohli jsem vyrazit do lesa na dřevo a zapálit první společný táborák. Co dnes mělo chybět? Přeci kytara, táborová hymna a buřty.

20.7.2012

Dnes se nám představili další vynálezci, ale poprvé ženy. Byla to Mary Phelps Jakob, díky níž dnes můžeme používat podprsenku a její mladší kolegyně, která k dokonalosti přivedla slaměný klobouk. Učně samozřejmě čekaly úkoly, které jim velcí vynálezci připravili. Na táborové louce se začaly vyrábět "kelímkové" podprsenky a improvizované slaměné klobouky. Pomocí těchto vynálezů jsme následně mohli plnit štafetkové soutěže.

Odpoledne nám počasí opět vydrželo a my jsme se po oddílech mohli vydat do lesa. Oddíloví vedoucí připravovali pro své učně nejrůznější záludnosti, které jim pomohly k proniknutí do tajů táborových dovedností. Všichní učňové se umí podepsat Morseovkou, šikovnější zvládnou základní typy uzlů.

Večerní program provázely výtvarné práce, běhací soutěže...unavení, najezení učňové ulehli do svých táborových chatiček. Utíká nám to tady jako voda, ani jsme se nenadáli a půlku tábora máme již za sebou...

21.7.2012

Byli jsme velmi potěšeni, že se dnešní předpověď počasí, alespoň dopoledne, nevyplnila a my jsme mohli uskutečnit další táborová klání. V půl desáté se z našeho táboru stala střelnice. Učňové se střídali na šesti stanovištích, kde si vyzkoušeli střelbu prakem, vzduchovkou, lukem či foukačkou. Vše pod pečlivým dohledem velkých vynálezců.

Obědová chvilka se nám protáhla, protože pan kuchař nám uvařil tak výbornou svíčkovou, že přes celou jídelnu stála dlouhá fronta na nášup.

Bohužel, odpoledne nám už počasí nepřálo, tak jsme opět využili jídelnu, dnes jako knihtiskařskou dílnu. Jistě tušíte, že dnešním velkým vynálezcem byl Johanes Gutenberg. V jeho dnešní etapě učňové použili jednoduchého tisku a vyrobili si vlastní knihy, které si následně vyzdobili podlé svého gusta.

Na večerním nástupu byly uděleny zasloužené diplomy a sladké odměny za ranní střelbu.

22.7.2012

I když v Londýně LOH začínají až příští týden, ve Vlastějovicích začaly již dnes. Při záhájení nesměl chybět olympijský oheň, slib a rozdělení sportovců do kategorií. Učňové byli rozděleni do dvou soutěžních kategorií a absolvovali okruh nejrůznějších disciplín. Jistě nejobtížnější byla nová soutěžní disciplína "opičí dráha". Sportovci se museli poprat s přelézáním lana, šplháním po žebříku a jinými překážkami. Naopak zjevně snadná stanoviště byla běh na 60 m, hod granátem, či trojskok.

Po vyčerpávajícím soutěžení potřebovali o poledním klidu učňové načerpat síly, aby mohli absolvovat další aktivity. Oddíloví vedoucí si připravili tajemné názvy a až na jednotlivých stanovištích bylo prozrazeno, co se bude dít. Co si asi představíte vy? "V lese, jo v lese na jehličí koná se svatba Motýlků a Ninjů" či "Výlet do trpasličího města"? Nechte se překvapit, učňové vám budou doma vyprávět :)

V podvečer na nástupu proběhlo slavnostní vyhodnocení ranní vlastějovické olympiády. Medaile na krcích pověšeny, odměny rozdány, děti příjemně unaveny. Zítra se těšíme na představení dalšího vynálezce.

23.7.2012

Ráno jsme se probudili do husté mlhy, ale kolem desáté hodiny začalo vykukovat sluníčko. Konečně jsme odložili mikiny a dlouhé tepláky! Díky krásnému počasí mohly všechny oddíly trávit dopoledne venku a věnovat se svým originálním aktivitám - lepení těstovin, kvíz se zvířátky či chození po laně.

Jelikož včera měli vynálezci přestávku, dnes opět jeden mezi nás dorazil. Na louce před lesem se nám představil Samuel Morse. Takže dnešní etapa byla zasvěcena nejenom Morseově abecedě, ale i dalším typům písma. Dnešní etapa nebyla až tak fyzicky náročná, za to pro naše hlavičky to byl oříšek.

Večer se učňové věnovali místní kulturní akci. V táborové tělocvičně proběhnul "Bobříkův Krákora". Malí umělci se předvedli nejenom jako vynikající zpěváci, ale i tanečníci či baviči.

Zítra nás čeká opět krásný slunečný den, doufáme, že se předpověď počasí nebude mýlit!

24.7.2012

Dnes jsme konečně zažili skutečné léto. Teploměr se vyšlphal téměř ke třiceti stupňům. Krásné a teplé počasí nám dopoledne umožnilo zahrát si i jednoduché vodní hry. Ti, pro které voda v korýtku a v Sázavě byla studená si našli zábavu jinde.

Opět velký úspěch sklidil velmi dobrý oběd. Kynuté meruňkové knedlíky si přidal snad každý.

Odpoledne naši učňové trávili v lese. Mladší učňové se vydali po stopách pohádek. U Rákosníčka ukázali své rybářské schopnosti, u Karkulky podle čichu poznávali dobrůtky nebo pomáhali Zlatovlásce sbírat perly. Starší učňové vyrazili na puťák. V "plné polní" pochodovali celé odpoledne na dvoudenní výlet i s noclehem.

Až v podvečer, téměř za tmy, se nám představil Muhamad Ibn Maruf, který vynalezel né moc oblíbený vynález - budík. Krátkou noční etapu zvládli učňové všichni, bez nejmenšího zaváhání.

Chatičky jsou dnes téměř prázdné. Proč? Velcí, malí spí ve stanech v táboře nebo u bublajícího potůčku v blízkém lese. Hvězdy na nebi svítí, noc je teplá, není co víc si přát...

25.7.2012

Ráno bylo uplakané, probudili jsme se do deštivé středy. Kvůli zatažené obloze a dešti jsme museli opět využít táborovou tělocvičnu. Dopoledne učňové spolu s velkými vynálezci zavzpomínali na zábavnou hru KUFR, kde projevili svoji schopnost kreslit, vyjadřovat se a hrát pantomimu.

Předposlední vynálezce, který se nám doposud ještě nepředstavil byl Josef Braham. Jeho vynálezem - klíčem jsme se zabývali v odpolední etapě. Na sedmi stanovištích se učňové střídali a odemykali, hledali správné klíče či sami papírové klíče vyráběli. Dnešní etapa už nám tak trošku nastínila, jak se jednotlivé týmy umístí. Ještě nás však čeká jedna etapa, která může zamíchat nepatrně pořadím.

Dnes večer pokračovala noční hra na téma BUDÍK. Včera ji absolvovali pouze mladší učňové, dnes čekala na ostatní. Nikdo nevynechá žádnou etapu, učňové sbírají body do týmu, všichni přece chceme vědět, co nám zde šílený vynálezce John v lesích zanechal...

26.7.2012

Dopolední program byl věnován poslednímu vynálezu - žárovce. T.A.Edison nám stručně pověděl, co ho vedlo k tomuto objevu a následně jsme plnili úkol, který nám zadal. Učňové dostali kroketové hole a jejich úkolem bylo dostat kouli do cílové branky, kde se pomyslně rozsvítila žárovka. Vyhrál ten tým, který měl nejméně úderů.

Odpolední tropické teploty nám umožnily veselé hrátky v řece Sázavě a balónkovou bitvu. Všichni učňové i velcí vynálezci se rádi osvěžili a zadováděli si.

Na podvečerním nástupu se vyhlašovaly výsledky úklidu a celotáborové hry. Velmi důležité bylo to, že se z učňů stali vynálezci, získali všechny indicie, a tak již vědí, co jim šílený John zde v lesích zanechal. Tajemným vynálezem je trezor. Zítra bychom se měli dozvědět, kde ho John ukryl a hlavně potřebujeme tajemný kód, který nám trezor pomůže otevřít. Co asi nám v trezoru John zanechal?

Krásná a teplá letní noc nám umožnila pozorovat noční oblohu. Vynálezce z Prahy, který nás přijel navštívit s sebou přivezl i dokonalý hvězdářský dalekohled. Malí i velcí vynálezci tak mohli zblízka spatřit Měsíc a některé hvězdy. Škoda, že jsme všichni byli unavení a muselo se do postýlek, rádi bychom oblohu pozorovali celou noc.

27.7.2012

Dnes naposled se vám hlásíme z badatelského stanoviště z Vlastějovic. Dopoledne se všichni mladí vynálezci vydali hledat tajemný trezor od šíleného Johna. Pomocí plánku, který nám zanechal jsme našli trezory a v něm velké překvapení. Asi měl šílený John rád děti, protože jim tam nechal spoustu dárečků.

Díky krásnému a teplému počasí jsme se opět odpoledne mohli oddávat vodním radovánkám. Nesměly chybět plavky, opalovací krém a čepice. Protože s námi zůstal vynálezce z Prahy až do dnešního dne, mohli jsme i dnes pozorovat, podívali jsme se na sluníčko.

Večer došlo k předání závěrečných diplomů, rozloučení s táborem a hlavně večerní show v podobě diskotéky pod širým nebem.

Kufry, tašky, spacáky zabaleny. V hlavičkách plno zážitků a vzpomínek. Rodiče, těšte se, budete mít co poslouchat!